UWAGA KLUBY, UWAGA TRENERZY, UWAGA RODZICE – BEZPIECZNY TRENING, BEZPIECZNY MECZ

4 października 2019

W trakcie piłkarskich rozgrywek wraca temat bezpieczeństwa zawodników na boisku. Sprawa dotyczy przede wszystkim zespołów młodzieżowych grających i trenujących na boiskach z przenośnymi bramkami, które nie zawsze są prawidłowo przytwierdzone do podłoża.

Informacje o zagrożeniach bezpieczeństwa zawodników trafiają m.in. do siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej i Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Większość z nich dotyczy używania nieodpowiednich bramek na polu gry oraz nieumiejętnego ich mocowania lub braku mocowania (przykład niewłaściwego zabezpieczenia bramki znajduje się na poniższych zdjęciach). Problem dotyczy jednak nie tylko warunków bezpieczeństwa w czasie meczów, ale również w trakcie treningów, w których uczestniczą dzieci/młodzież.

W związku z powyższym przypominamy wszystkim klubom o ciążącym na nich obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży uczestniczącym w zajęciach szkoleniowych i meczach ligowych. W trakcie tych ostatnich sędziowie są zobowiązani do rzetelnego sprawdzenia mocowania bramek przed każdymi zawodami. W przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia mecze nie będą rozgrywane!

NA ZDJĘCIACH POWYŻEJ PRZYKŁADY NIEWŁAŚCIWEGO ZABEZPIECZENIA BRAMEK PRZENOŚNYCH

BRAMKI NA BOISKACH TRAWIASTYCH – Z NATURALNYM PODŁOŻEM MUSZĄ BYĆ ZAKOTWICZONE (dolne elementy bramki – przytwierdzone do podłoża boiska – kotwą, hakiem wbitym na głębokość co najmniej 40 cm w minimum 4 miejscach). Elementy mocujące bramkę do podłoża nie mogą zagrażać uczestnikom zawodów, a w szczególności bramkarzowi. Dla porządku powinny być przykryte estetyczną osłoną.

BRAMKI NA BOISKACH ZE SZTUCZNĄ TRAWĄ – koniecznie zabezpieczyć ich stabilność poprzez ułożenia na elementach bramki mających styczność z podłożem minimum 4-6 worków wypełnionych piaskiem (po 10-12 kg) lub obciążnikami w obudowie-pokrowcu zapewniającym bramce stabilność a uczestnikom meczu czy treningu bezpieczeństwo.

PRZY UŻYWANIU BRAMEK PRZENOŚNYCH, ALE TAKŻE PRZY BRAMKACH STAŁYCH, UCZESTNIKOM MECZU LUB TRENINGU STANOWCZO ZABRONIĆ WIESZANIA SIĘ RĘKOMA NA POPRZECZCE BRAMKI !!!

ODDZIAŁY LZPN

bozpn.pl Biała Podlaska
21-500 Biała Podlaska
ul. Piłsudskiego 38
tel./faks 83 343 29 15
798 378 916
www.lzpn.pl/biala-podlaska
bialapodlaska@lzpn.pl
bozpn.pl Chełm
22-100 Chełm
ul. I Pułku Szwoleżerów 15a
tel. 512 267 767
www.lzpn.pl/chelm
chelm@lzpn.pl
bozpn.pl Zamość
22-400 Zamość
ul. J. Piłsudskiego 8
tel./faks 84 638 62 40
607 357 517
www.lzpn.pl/zamosc
zamosc@lzpn.pl

Partnerzy

pzpn urząd marszałkowski lubelska unia sportu ministerstwo sportu i turystyki