lzpn.pl

UNIA HRUBIESZÓW ZDOBYWCĄ PUCHARU POLSKI NA SZCZEBLU WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO

7 czerwca 2018

6 czerwca o godzinie 17:30 na Stadionie Miejskim przy ulicy Ciesielczuka 2 w Hrubieszowie rozpoczął się finał Pucharu Polski na szczeblu województwa lubelskiego. Miejscowa Unia nie była faworytem meczu z Orlętami-Spomlek Radzyń Podlaski, ale niespodziewanie pokonała III-ligowca i w sezonie 2018/2019, obok Górnika Łęczna i Wisły Puławy, reprezentowała będzie województwo lubelskie w ogólnopolskim Pucharze Polski.

Dłuższą drogę do finału Pucharu Polski na szczeblu województwa lubelskiego miała Unia. Hrubieszowianie swoją przygodę z tymi rozgrywkami rozpoczęli już 19 lipca 2017 roku (zwycięstwo 4:0 z Andorią Mircze). W kolejnych fazach pokonali kolejno: Tomasovię Tomaszów Lubelski (4:3, po dogrywce), Metalowiec Goraj (10:0), Roztocze Szczebrzeszyn (5:1), Huczwę Tyszowce (2:2, rzuty karne: 7:6) i Eko Różanka (1:0). Orlęta do rywalizacji przystąpiły 11 marca 2018 roku (zwycięstwo 4:1 z Huraganem Międzyrzec Podlaski). W następnych rundach radzynianie ograli kolejno: Granicę Terespol (4:1), Podlasie Biała Podlaska (4:1), Orlęta Łuków (4:0) i Powiślaka Końskowola (5:2).

Unia od początku środowego meczu była wymagającym rywalem dla wyżej notowanych gości. Aktywne było ofensywne trio gospodarzy: Błażej Omański, Mateusz Oleszczuk, Jewgienij Grui, lecz Robert Nowacki nie miał zbyt wiele pracy. Radzynianie zagrażali przeciwnikom po dośrodkowaniach z rzutów rożnych Jakuba Kaganka i strzałach rosłego Rafała Kiczuka. W 18. minucie, po jednym z takich uderzeń, piłkę zmierzającą do siatki z linii bramkowej wybił Krystian Romanowski. Na większe emocje trzeba było poczekać do startu drugiej połowy. Damian Panek od początku posłał na boisko kolejnego napastnika. W miejsce Arkadiusza Korolczuka na placu gry pojawił się Szymon Stanisławski. To jednak nie zawodnik wypożyczony z Radomiaka Radom, a Jewgienij Grui w 61. minucie gry mógł otworzyć wynik meczu. Ukrainiec przegrał pojedynek jeden na jeden z bramkarzem Orląt. 10 minut później skuteczniejszy był Krystian Romanowski. Gol 20-latka zapewnił drużynie Dariusza Herbina historyczne zwycięstwo w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu województwa lubelskiego.

Unia wywalczyła awans do 1/32 finału ogólnopolskiego Pucharu Polski. Mecze tej fazy odbędą się w dniach 25-27 września.

Triumfatorzy otrzymali nagrodę ufundowaną przez Polski Związek Piłki Nożnej w postaci talonu o wartości 30 000 zł, a także ufundowane przez Lubelski Związek Piłki Nożnej 30 złotych medali i okazały puchar. Przegrani otrzymali od Lubelskiego Związku Piłki Nożnej talon o wartości 7 000 zł i 30 srebrnych medali. Pamiątkowymi medalami nagrodzeni zostali również sędziowie: kończący karierę Arkadiusz Łaskiewicz (główny) oraz Paweł Tucki i Bartosz Kapłon (asystenci). Nagrody wręczali: Zbigniew Bartnik (prezes LZPN), Stanisław Pryciuk (wiceprezes LZPN ds. rozgrywek i prezes ZOZPN), Anatol Obuch (wiceprezes LZPN ds. organizacyjnych i prezes ChOZPN), Konrad Krzyszkowski (przewodniczący Wydziału Gier LZPN), Dariusz Szczygielski (członek Zarządu LZPN i członek Zarządu BOZPN), Ryszard Nilipiuk (członek Zarządu LZPN i członek Zarządu ChOZPN), Jerzy Bojko (członek Zarządu LZPN i wiceprezes ZOZPN) i Tomasz Zając (burmistrz Hrubieszowa).

Unia Hrubieszów – Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski 1:0 (0:0)
Bramka: Krystian Romanowski 71′

Unia: Tomczyszyn – Pietrusiewicz (69′ Wiejak), Kazan, Alochin, Romanowski – Omański, Podgórski, Kamiński, Fulara, Grui (88′ K. Oleszczuk) – M. Oleszczuk (83′ Pańko).
Trener: Dariusz Herbin.
Prezes: Ernest Lipski.

Orlęta: Nowacki – Ciborowski, Kiczuk, Zarzecki, Lipiński – Kaganek (83′ Brzosko), Korolczuk (46′ Stanisławski), Krawczyk, Puton, Kalita (60′ Rycaj) – Demianiuk.
Trener: Damian Panek.
Prezes: Krzysztof Grochowski.

Żółte kartki: Jewgienij Grui, Krystian Romanowski, Mateusz Oleszczuk, Mariusz Podgórski – Adrian Zarzecki, Kacper Lipiński, Rafał Kiczuk
Widzów: 1 000
Sędziowali: Arkadiusz Łaszkiewicz (główny), Paweł Tucki, Bartosz Kapłon (asystenci).

fot. Tomasz Tomczewski

wideo: Daniel Ryl


ZMIANY W PUCHARZE POLSKI

23 maja 2018 roku na posiedzeniu Zarządu PZPN podjęto uchwałę, w myśl której zwycięzca Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim od sezonu 2018/2019 otrzymywał będzie talon o wartości 40 000 zł (zamiast 30 000 zł, jak miało to miejsce dotychczas). Nagrodzony zostanie również finalista (talon o wartości 10 000 zł).

PEŁNA TREŚĆ UCHWAŁY JEST DOSTĘPNA KLIKAJĄC TUTAJ

Materiał opracowany przez Biuro Prasowe Lubelskiego Związku Piłki Nożnej

Partnerzy

pzpn urząd marszałkowski lubelska unia sportu ministerstwo sportu i turystyki