KOMUNIKAT LUBELSKIEGO ZPN DOTYCZĄCY MECZÓW RUNDY WIOSENNEJ

11 marca 2020

Lubelski Związek Piłki Nożnej informuje, że w najbliższy czwartek (12.03.2020 r.) odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu PZPN, na którym zapadną decyzje dotyczące rozgrywek.

Spotkanie to zostało zwołane w celu omówienia aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się koronawirusem Covid-19 i zagrożeniem epidemiologicznym na terytorium Polski i ich wpływu na już rozpoczęte rozgrywki rundy wiosennej na szczeblu centralnym: Totolotek Pucharu Polski, PKO BP Ekstraklasy, Fortuna 1. Ligi, 2. Ligi, 3. Ligi, CLJ U-18, CLJ U-17, CLJ U-15, Ligi Makroregionalnej U-19 i pozostałych rozgrywek piłki nożnej i Futsalu, kobiet i mężczyzn na szczeblu centralnym wszystkich kategorii wiekowych.

Zalecenia władz rządowych (patrz KOMUNIKAT na stronie LZPN) i PZPN (patrz KOMUNIKAT na stronie PZPN) dot. organizacji meczów piłki nożnej na terenie kraju jako imprezy niemasowe (liczba kibiców maksymalnie 999 osób) przyjmujemy jako zasadne. W decyzjach klubów LZPN proponujemy dalej idące działania – rozgrywanie meczów bez udziału kibiców.

Raz jeszcze apelujemy, aby obecność jakichkolwiek osób niezaangażowanych w organizację zawodów lub ich obsługę była ograniczona do niezbędnego minimum celem obniżenia ryzyka związanego z możliwością przenoszenia Covid-19.

W związku z rozgrywkami III ligi i niższych klas rozgrywkowych, w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia uczestników imprez, ponownie rekomendujemy Państwu bieżącą współpracę roboczą z wojewódzkim zespołem interdyscyplinarnym ds. bezpieczeństwa imprez masowych oraz lokalną / wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną.

O ewentualnych decyzjach Zarządu PZPN poinformujemy jutro, tj. 12.03.2020 r., niezwłocznie po ich podjęciu. Możliwe jest wstrzymanie rozgrywek najbliższej kolejki w terminie 14-15.03.2020 r. W związku z powyższym oraz biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sytuacji prosimy o uważne śledzenie komunikatów na naszej stronie internetowej.

Należy spodziewać się zawieszenia rozgrywek na terenie wszystkich Woj. ZPN na kilka tygodni.

Lubelski Związek Piłki Nożnej informuje, iż mając na uwadze bezpieczeństwo i zalecenia stosownych służb państwowych zmierzające do podejmowania wzmożonych działań prewencyjnych ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa zaleca:

  1. Częste mycie rąk z użyciem ciepłej wody i mydła.
  2. Korzystanie tylko ze swojego bidonu i wody do picia, nie dzielenie się jedzeniem.
  3. Powstrzymywanie się od przywitania poprzez podawanie ręki.
  4. Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania.
  5. Osobom z objawami przeziębienia ograniczenie uczestnictwa w zajęciach treningowych.

Więcej wskazówek na temat zwalczania koronawirusa:

1. Ma dość duży rozmiar (średnica komórki wynosi około 400-500 nm), więc każda zwykła maska ​​(nie tylko funkcja N95) powinna być w stanie odfiltrować tego wirusa. Jednak gdy ktoś zarażony kichnie przed Tobą, wirus wypluje plwocinę na około 3 metry, zanim spadnie na ziemię i nie będzie już latał.

2. Gdy wirus spadnie na powierzchnię metalu, będzie tam żył przez co najmniej 12 godzin. Dlatego pamiętaj, że jeśli wejdziesz w kontakt z jakąkolwiek metalową powierzchnią, konieczne jest dokładne umycie rąk mydłem.

3. Wirus może pozostawać aktywny na tkance odzieżowej przez 6-12 godzin. Konwencjonalny detergent do prania powinien zabić wirusa. W przypadku zimowych ubrań, które nie wymagają codziennego prania, możesz umieścić je na słońcu (lub na gorącym akumulatorze do ogrzewania lub w piekarniku), aby zabić wirusa.

Informacje na temat objawów zapalenia płuc wywołanego przez koronawirusa Covid-19:

1. Najpierw wirus ten zainfekuje gardło, następnie będziemy odczuwać suchość w bólu gardła, które potrwa 3-4 dni.

2. Następnie wirus połączy się z płynem nosowym, kapie do tchawicy i dostaje się do płuc, powodując zapalenie płuc. Ten proces potrwa od 5 do 6 dni.

3. W przypadku zapalenia płuc występuje wysoka gorączka i duszność. Jednocześnie przekrwienie błony śluzowej nosa nie jest jak normalne przekrwienie błony śluzowej nosa – osoba poczuje, że tonie w wodzie. Ważne jest, aby NATYCHMIAST udać się do lekarza, jeśli dana osoba ma to uczucie.

O zapobieganiu:

1. Najczęstszym sposobem zarażenia jest dotykanie ludzi, dlatego należy starać się nie dotykać ludzi i często myć ręce. Wirus może żyć na rękach przeciętnie przez 5-10 – do 30 minut, ale w tych 5-10-30 minutach wiele może się zdarzyć (osoba może nieświadomie pocierać oczy lub łzę w nosie).

2. Oprócz częstego mycia rąk, wysoce wskazane i korzystne jest płukać gardło za pomocą Betadyny, aby wyeliminować lub zminimalizować zarazki, które znajdują się jeszcze w gardle (zanim zaczną kapać do płuc), a także wypłukać nos w nozdrzach.

Bądź bardzo ostrożny i pij jak najwięcej wody.

Prosimy również o stosowanie się do poniższego zalecenia wydanego przez prezesa LZPN:

„W przypadku konieczności załatwienia spraw związkowych rekomendujemy korzystanie z możliwości ich załatwienia drogą elektroniczną bądź telefoniczną. Prezes sugeruje także dokonywanie czynności płatniczych poprzez bankowość elektroniczną.”

ODDZIAŁY LZPN

bozpn.pl Biała Podlaska
21-500 Biała Podlaska
ul. Piłsudskiego 38
tel./faks 83 343 29 15
798 378 916
www.lzpn.pl/biala-podlaska
bialapodlaska@lzpn.pl
bozpn.pl Chełm
22-100 Chełm
ul. I Pułku Szwoleżerów 15a
tel. 512 267 767
www.lzpn.pl/chelm
chelm@lzpn.pl
bozpn.pl Zamość
22-400 Zamość
ul. J. Piłsudskiego 8
tel./faks 84 638 62 40
607 357 517
www.lzpn.pl/zamosc
zamosc@lzpn.pl

Partnerzy

pzpn urząd marszałkowski lubelska unia sportu ministerstwo sportu i turystyki