GKS GÓRNIK ŁĘCZNA KORONOWANY NA MISTRZA POLSKI

29 maja 2018

Piłkarki nożne Górnika Łęczna po raz pierwszy w historii sięgnęły po mistrzostwo Polski! Podopieczne Piotra Mazurkiewicza tytuł zapewniły sobie już na trzy kolejki przed końcem sezonu 2017/2018, po zwycięstwie 2:1 nad AZS PWSZ Wałbrzych. 27 maja, w ostatnim meczu ligowym w bieżących rozgrywkach, zielono-czarne pokonały drużynę Medyka Konin 3:2. Po spotkaniu nastąpiła oficjalna koronacja, której dokonał Prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Bartnik.

Zawodniczki Górnika Łęczna mecz z ustępującym mistrzem Polski rozpoczęły bardzo dobrze. W 21. minucie rezultat spotkania otworzyła Gabriela Grzywińska. 22-latka popisała się pięknym uderzeniem z dystansu. Zielono-czarne z prowadzenia cieszyły się tylko 300 sekund, bowiem Klaudię Kowalską sprytnym strzałem pokonała Patrycja Balcerzak. Kiedy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się wynikiem 1:1, do siatki ponownie trafiły przyjezdne. W 45. minucie rzut karny skutecznie egzekwowała Natalia Chudzik. Na drugą część gry gospodynie wyszły niezwykle zmotywowane. Mistrzostwo co prawda miały już w kieszeni, ale chciały potwierdzić swoją wyższość nad Medykiem. W 63. minucie w polu karnym gości sfaulowana została Emilia Zdunek i właśnie sama poszkodowana pewnym strzałem z jedenastego metra pokonała Emily Dolan. W samej końcówce meczu Górnik zapewnił sobie zwycięstwo. Kolejny rzut karny na gola zamieniła Emilia Zdunek, a spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2. Od lat walczyliśmy z Medykiem Konin o mistrzostwo kraju i ciągle byliśmy o krok za tym zespołem. Z każdym rokiem dochodziliśmy rywala coraz bliżej, aż w końcu udało nam się zdetronizować tę drużynę – komentował po meczu trener łęcznianek Piotr Mazurkiewicz.

Zielono-czarne w całym sezonie zdobyły 71 punktów, na co złożyły się 23 wygrane, 2 remisy i 2 porażki.

Po spotkaniu w imieniu Prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka, złote medale i puchar drużynie mistrza Polski wręczył Zbigniew Bartnik, Przewodniczący Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego w PZPN. Ponadto, okazały puchar ufundowany przez Lubelski Związek Piłki Nożnej z okazji zdobycia historycznego drużynowego mistrzostwa Polski dla drużyny z Lubelszczyzny w rozgrywkach Ekstraligi kobiet, wręczyli Prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Bartnik oraz Wiceprezes LZPN, Tadeusz Łapa, co widać na poniższym filmie.

31 maja o godzinie 17:00 Górnik powalczy o kolejne trofeum. Na Stadionie Miejskim w Łodzi (al. Unii Lubelskiej 2) zielono-czarne zagrają z Czarnymi Sosnowiec w finale Pucharu Polski.

Górnik Łęczna – Medyk Konin 3:2 (1:2)
Bramki: Gabriela Grzywińska 21′, Emila Zdunek 63′ (rzut karny), 89′ (rzut karny) – Patrycja Balcerzak 26′, Natalia Chudzik 45′ (rzut karny)

Górnik: Kowalska – Rogalska, Górnicka, Guściora, Jelencić (55′ Zawistowska) – Grabowska, Matysik, Dyguś, Zdunek, Kamczyk – Jędrzejewicz (79′ Materek).
Trener: Piotr Mazurkiewicz.
Prezes: Krzysztof Kwiatkowski.

Medyk: Dolan – Łasicka (85′ Iwaniszyn), Slavcheva, Chudzik, Gawrońska, Pakulska, Olejniczak, Sałata, N. Zając, Sikora (90′ A. Zając), Balcerzak (70′ Kaletka).
Trener: Roman Jaszczak.